Novinky  |   Koncerty  |   Discografie  |   Skupina  |   Rozhovory  |   Fotogalerie  |   Kontakty   

   ARCHIV NOVINEK
ZMĚNA V SESTAVĚ XIII. STOLETÍ / 13.8.2014

Pozorný fanoušek, který navštívil červnové koncerty XIII. STOLETÍ, si již mohl povšimnout změny na postu baskytaristy.
Nově příchozím hráčem je Jindřich "Henry" Dostál. Po několika zkušebních vystoupeních se nyní stal stálým členem kapely a nahradil tak dosavadního basáka Míru "Paldu" Palečka, který tento post zastával v letech 2008 - 2014.
Více o aktuálním složení naleznete na: SkupinaTOLENSTEINFEST A TRUBADÚR / 18.6.2014

TRUBADÚR číslo II právě vychází! Premiéra na Tolenstein festu již tuto sobotu!
Kdo dorazí do Dalečína na Tolenstein fest, bude mít možnost získat
v premiéře historicky druhé vydání gothicrockových novin se starodávnou aurou TRABUDÚR. Co se zde na formátu A3 o šestnácti stranách dočtete? Čekají vás dva pilotní rozhovory.
Titulní rozhovor „V poli slunečnic zůstaneš sám“ s Petrem Štěpánem má filozofický přesah a dozvíte se v něm věci, které jste dosud možná ani netušili.
Intelektuálně podobně výživný je i rozhovor „Umelec v exile“ s Gudrun Snake, která se svojí ĽAHKOU MÚZOU slaví 30leté výročí na scéně!
Fajnšmekry potěší Blackmoonova dvoustránková historie trubadúrství, popularizačně odborný článek o mediálním obraze vlka v textech populární hudby nebo Wlasowův historický exkurz věnující se „Paplhámově kletbě“.
Ve dvojce si zajdete i do Café Bizarre s Bobem Lučanem a dříve narození ocení erudovaný článek o zrodu a filozofii gothic rocku od Ezechiela ze Sanctuary.cz. Zajímavý prostor je věnován i dalším účinkujícím, kteří se podíleli na programu Magické noci trubadúrů I, včetně Jenny Nowak, Jaroslava Monteho Kvasnici nebo Petra Korála.
Zcela nepovrchním způsobem, na celé jedné straně, bude představen special guest letošní Magické noci trubadúrů – na mezinárodní dark indie scéně uznávaná polská parta DEATHCAMP PROJECT.

Exkluzivním bonusem je jednostránkový materiál o projektu HINDENBURG, kde se Petr Štěpán velice vstřícně vyjadřuje k obsahu, ztvárnění a inspiračním vlivům jednotlivých skladeb!
Nakouknete i do zákulisí příprav nového alba BRATRSTVA LUNY
s názvem Carpe Diem.
Noviny v případě vašeho zájmu obdržíte ZDARMA!

TRUBADÚR je kamínkem v hrázi proti vyprázdněnému mainstreamu, kultuře konzumu a debilizaci světa. Je skromnou alternativou, zvoláním
a výkřikem! Je také programovým manifestem dark indie happeningu Magická noc trubadúrů II, který se uskuteční 18. 10. 2014 v Kralupech nad Vltavou! TRUBADÚR je vaší i naší radostí! MUSICA – THEATRUM –MAGIA!

Více o obsahu níže v anotaci a aktuálním rozhovoru o tomto donkichotském počinu na RUMzine
Na webu Bratrstva Luny si již nyní můžete přečíst odpovědi PETRA ŠTÉPÁNA, které se nevešly do tištěné verze novin. Dokončení rozhovoru "V poli slunečnic zůstaneš sám" na Bratrstvo luny
OHLÉDNUTÍ ZA KVĚTNOVÝM KONCERTEM V POLNÉ / 1.6.2012

Za odkaz děkuji Milanovi Jurkasovi.
Abysszine


XIII. STOLETÍ - NOVÉ DVD A CD - LIVE IN BERLIN! / 7.5.2012

Zahájení letošní koncertní sezóny XIII. STOLETÍ proběhlo tentokrát trochu předčasně a mimo Českou republiku. Jako čelní představitelé české gothic rockové scény, tak mají na svém kontě už vedle koncertování po Čechách, Polsku, Slovensku a Rusku i vystoupení u našich sousedů - v Německu.
XIII. STOLETÍ zde 10. března vystoupilo v legendárním berlínském klubu SO 36. Ten se nachází v centru Berlína, ve čtvrti zvané Kreuzberg. Toto místo proslulo v napjatých osmdesátých letech přítomností takových hudebníků jako David Bowie, Iggy Pop, nebo australský rocker Nick Cave, kteří zde po několik let bydleli a tvořili.
"Klub přečkal všechny politické, kulturní i sociální změny až do dnešních dnů
a je to velice příjemné místo," hodnotí frontman a zpěvák XIII. století Petr Štěpán.
Z vystoupení byl natočen zvukový i obrazový záznam, který se nyní připravuje k vydání, samostatně jako DVD a CD se společným názvem XIII. STOLETÍ -
Live in Berlin.
Záznam berlínského koncertu bude na DVD doplněn bonusy v podobě hudebního dokumentu a dvěma videoklipy. Vedle toho CD verze bude obsahovat speciální obrázkový booklet s fotografiemi kapely z koncertu
a jejich pobytu v Německu. DVD i CD vychází koncem května u vydavatelství EMI music.
Křest obou těchto raritních nosičů proběhne na zámku v Polné u Jihlavy
25. května, na velkém koncertu XIII. STOLETÍ za podpory speciálního hosta, německé skupiny Golden Apes.


Anglicky zpívající kapela Golden Apes patří ke špičce současné berlínské temné scény. Patří k čelním představitelům gothic subkultury, na které se pohybuje již druhou desítku let. Básnický přednes zpěváka Peera a zatěžkaná melodičnost skladeb, mohou mnohým posluchačům připomenout hudební příbuznost Joy Division, nebo Nicka Cavea a jeho kapely Bad Seeds, z jejichž stylu ve svých začátcích Golden Apes vycházeli. Na svém kontě mají pět studiových alb.
Se XIII. STOLETÍM již v Čechách Golden Apes vystupovali a to v závěru minulého roku v pražském Lidovém domě, na akci pořádané agenturou Sanctuary. Následně pak v letošním roce zajistili němečtí rockeři účast Třináctky v Německu, na berlínském gothickém festivalu Dark Spring.
Na koncert do Polné přijíždějí Golden Apes na pozvání XIII. STOLETÍ. To si je vybralo jako "kmotra" pro koncert k vydání svého nového CD a DVD
s příhodným názvem "Live in Berlin".

Všichni fanoušci XIII. STOLETÍ a temného žánru jsou srdečně zváni!


OHLÉDNUTÍ ZA BŘEZNOVÝM KONCERTEM V BERLÍNĚ / 23.3.2012

Za odkaz děkuji DJ Cyberpaganovi.
www.death-rock.de
Garden of Delight.de
Mystery Ana


XIII. STOLETÍ V BERLÍNĚ V KLUBU SO36 / 28.1.2012

10. března vystoupí XIII. STOLETÍ na III. DARK SPRING FESTIVALU
v legendárním berlínském klubu SO36!
Na pódiu během večera vystoupí i kapely DIE ART (Německo), GOLDEN APE (Německo), BLOODY DEAD AND SEXY (Německo), THE ETERNAL FALL (Španělsko), DJ ORLOG A DJ RAGNAR.

Předprodej a info:
www.apes.1a-shops.eu
www.koka36.de
www.facebook.com/darkspringfestival
www.myspace.com/darkspringfestival
www.so36.de


XIII. STOLETÍ IN BERLIN / 28.1.2012

During the 2nd weekend in march Berlin's legendary venue SO36 will host DARK SPRING FESTIVAL for the 3rd time.
Like we did from the beginning, we keep our minds in thinking the independent ideal, we only invite bands besides mainstream and short-life topical styles of dark music, only bands who convince the audience by their genuine music and show. The excellent mixture of 80's Wave, Post Punk, Goth- and Deathrock was already represented by bands like Merciful Nuns, Escape With Romeo, Whispers In The Shadow, Nosferatu, Pretentious, Moi?, Midas Fall or Vendemmian in the past two years, this year we prouldly announce the shows of: DIE ART (GER),GOLDEN APES (GER), BLOODY DEAD AND SEXY (GER), THE ETERNAL FALL (E), XIII. STOLETI (CZ). And if there is still some energy left after the shows , our aftershow party with DJs Orlog and Ragnar will host you for the rest of the night, see you there!

for more information please visit:
www.facebook.com/darkspringfestival
www.myspace.com/darkspringfestival
www.so36.deOHLÉDNUTÍ ZA ŘÍJNOVÝM KONCERTEM V KC SEMILASSO / 13.9.2011

Za odkaz děkuji Palovi Hudcovi. Incipitum.skOHLÉDNUTÍ ZA ČERVNOVÝM KONCERTEM V LIDOVÉM DOMĚ / 20.6.2011

Malá ochutnávka z červnového výročního koncert XIII. STOLETÍ a IKON
v Lidovém domě na Youtube.
Za nahrávky děkuji Tomáši Valentovi.
Iglau
Kabarette Voltaire
Nevěsta temnot

ROZHOVOR S PETREM ŠTĚPÁNEM / 9.6.2011

Rozhovor s Petrem Štěpánem naleznete na těchto stránkách:

Sanctuary.cz


OHLÉDNUTÍ ZA KVĚTNOVÝM KONCERTEM V POLNÉ / 7.6.2011

Fotografie z květnového koncertu XIII. století a Digital Angel v Kulturním středisku Zámek Polná naleznete na těchto stránkách:

Abysszine
Rajce

OHLÉDNUTÍ ZA DUBNOVÝM KONCERTEM V JIHOMĚSTSKÉM PIVOVARU / 7.6.2011

Doplněná fotogalerie. Za fotky děkuji Markymu.OHLÉDNUTÍ ZA DUBNOVÝM KONCERTEM V CK WIATRAK / 9.5.2011

Záznam z dubnového koncertu XIII. STOLETÍ v Polsku
v CK WIATRAK (Zabrze) naleznete na těchto stránkách:

http://itv.zabrze.pl/index.php/2011/05/01/xiii-stoleti-zagrali-w-ck-wiatrak/


3 x ZPOVĚDNICE / 8.1.2011

Recenze a dva rozhovory s Petrem Štěpánem ke knize Zpovědnice přinesla
na svých stránkách média Sanctuary.cz, Jihlavské listy a MF Dnes.

SANCTUARY.CZ

Fanoušci domácího XIII. století velmi dobře vědí, že jeho vůdce Petr Štěpán nedávno vydal zbrusu novou knihu "Zpovědnice". A jelikož se v naší redakci nacházejí samí hudební publicisté, rozhodli jsme se poprosit o fundovanou recenzi knihy člověka literárně mnohem povolanějšího - s gotickou scénou spjatou spisovatelku Katrin Taillefer, se kterou jsme na stránkách Cz Sanctuary před pár měsíci dělali rozhovor.

Celá recenze...

JIHLAVSKÉ LISTY 17. prosinec 2010

Po své Vampírské bibli - Knize Nosferatu (vydané v prvním a v rozšířeném druhém vydání), přichází frontman kapely gotického rocku XIII. století Petr Štěpán se sborníkem své gotické poezie, bizarních povídek, abstraktních vizí, filozoficky laděných zamyšlení a dosud nepublikovaných textů.
Jeho "Zpovědnici" uvozuje motto: "Je něco horšího než Ďábel v nás, je to Ďábel v těch druhých."

Celý článek...

MLADÁ FRONTA DNES - VYSOČINA 15. prosinec 2010

Zcela nové básně, texty nebo povídky si našly v posledních dnech cestu k řadě čtenářů. Jejich autorem je populární muzikant Petr Štěpán z kapely XIII. století.

Celý článek...

FOTOGRAFIE z MOSKVY / 9.11.2010

Na odkazu naleznete obrázky z říjnového koncertu v klubu
TOCHKA V MOSKVĚ. Za fotky děkuji Taliffe.

http://taliffa.rajce.idnes.cz/

ROZHOVOR S PETREM ŠTĚPÁNEM / 9.11.2010

Nejnovější rozhovor s Petrem Štěpánem naleznete na stránkách SANCTUARY.CZ

http://www.sanctuary.cz/rozhovory/4560-rozhovor-s-petrem-stepanem

Videoklip KATAKOMBY / 06.10.2009

FOTOGALERIE >>> / 10.05.2009

Zde máte možnost si prohlédnout fotogalerii nádherných fotek z pražského koncertu. Fotek je tolik a všechny jsou natolik kvalitní, že by byla škoda na stránkách zveřejňovat pouze výber. Zde jsou k vidění všechny.

Externí fotogalerie >> http://www.photomusic.cz/report/59-xiii-stoleti.htmlRozhovor s Petrem Štěpánem - ROCKMAG.cz / 01/10/2008

Interview se týká nejen současnosti a budoucnosti kapely, ale také pohledu Petra Štěpána na gotic-rockovou scénu. Dozvíte se také něco o tom, na čem nyní pracuje, co čte a co se děje kolem něj...
Čtěte toto interview.
XIII. STOLETÍ JE ZPĚT / 5.3.2008

Po téměř čtyřleté odmlce se XIII. STOLETÍ vrací zpět na koncertní pódia. Neměnné jádro kapely stále tvoří bratři Petr a Pavel Štěpánové. Na postech baskytary a kláves se představí noví členové.

XIII. STOLETÍ premiérově vystoupí 19. dubna 2008 v Praze na akci Nosferatu Night.

Součástí premiérového koncertu XIII. STOLETÍ na oslavě NOSFERATU NIGHT bude i slavnostní křest třetího vydání KNIHY NOSFERATU Petra Štěpána. Limitovaná edice této knihy (666 kusů) bude obsahovat osobní signaturu autora, remasterovanou verzi instrumentálního alba "Land of Bizarre" s dosud nevydanou písní Iglau. Obojí poprvé na CD s archivní, stylizovanou fotografií autora vydanou speciálně k limitovanému vydání knihy. Součástí večera NOSFERATU NIGHT bude rovněž uvedení nového trička XIII.století a dotisku nyní téměř rozebrané limitované edice DVD XIII. STOLETÍ "History and Rarities".


GOTHIC AFTER MIDNIGHT & VIDEOCLIPS / 16/03/2006
U příležitosti letošního výročí 15. let od založení kapely XIII. STOLETÍ vzniklo první DVD s názvem "GOTHIC AFTER MIDNIGHT & VIDEOCLIPS". DVD obsahuje záznam koncertu z roku 2001 + bonusové materiály v podobě 3 videoklipů a fotogalerie.

DVD je realizováno jako promonosič mapující historii skupiny. Obraz i zvuk jsou remastrovány. Zvuk je ve formátu - stereo 2,0. Bohatá fotogalerie, která je zde uvedena v podobě zvukového videoklipu, obsahuje navíc řadu archivních a nezveřejněných snímků.

Nosič vychází jako raritní limitovaná edice a není určen pro běžnou obchodní síť. Každý kus je originál osobně signovaný Petrem Štěpánem. Lze jej získat pouze na objednávku nebo pořídit na:

>>>> www.song.ji.cz

Photos by: |   E-mail skupiny: info.xiii@seznam.cz