Novinky  |   Koncerty  |   Discografie  |   Skupina  |   Rozhovory  |   Fotogalerie  |   Kontakty   ROZHOVORY / 17. 9. 2003      /  Zpět >>

Přinášíme slibovaný rozhovor s PETREM ŠTĚPÁNEM. Vznikal v průběhu celého srpna a počátkem září. Neboť zastihnout lídra XIII. STOLETÍ je věc velmi obtížná. O prázdninách ho lze vidět na zahraničních pódiích stějně jako na vrcholech alpských velikánů. Po desítkách telefonátů se nám ho podařilo zastihnout v jednom historickém slezském městě. Mluvil s námi o CASTLE PARTY, o nové desce, divadle, filmu, hudbě a knihách.1. Před měsícem se XIII. STOLETÍ vrátilo z Polska, kde již po několikátévystupovalo na mezinárodním festivalu CASTLE PARTY. Jak by jste zhodnotil letošní ročník?

Mohu uvádět jen samá pozitiva. Ještě lepší organizace než v minulých ročnících, perfektní zázemí pro muzikanty, silnější ostraha a solidní propagace. Na to, že se zde sešlo nějakých 5000 - 7000 návštěvníků, probíhalo vše v pohodě.

Především se mi ale líbila úroveň skupin i publika. V hudbě převládalo temné elektro a kytarová gotika. A publikum bylo jako úžasný bizarní karneval, přehlídka kostýmů, vybraná společnost, jakýsi kříženec záhrobní šlechty a latexových cyborgů. Dokonalá prezentace odlišného životního stylu.

Především ale všude vládla naprostá pohoda. Ročník 2003 se mi zdál zatím nejlepší. Prožíval jsem podobnou euforii jako na našem prvním vystoupení na CASTLE PARTY v roce 1999.

2. A co samotná účast XIII. STOLETÍ a vaše vystoupení na CASTLE PARTY?

Hned po našem příjezdu domluvil pořadatel tiskovku s novináři a po ní rozhovory pro televizi TV4 a VIVA. První otázka kterou jsme dostali byla: "Jste u nás na gotické scéně nejpopulárnější zahraniční skupina. Víte o tom? Co to pro Vás znamená?"
Myslím že to hovoří za vše. Publikum bylo skvělé, přijali nás s obrovským nadšením a aplausem. Zpívali s námi. Několikrát musela během koncertu zasahovat ochranka, když dav předních řad začal propadat přes bariéry. Koncert se povedl, byla výborná atmosféra a publikum skvěle přijalo i nové skladby. Jistě to mohou docenit i naši fandové z České republiky, kteří zde naše vystoupení viděli. Byla to výborná akce.

3. Na čem právě pracujete?

Zrestaurovali jsme všechny naše videokazety a některé jsou doplněny o nové bonusy. K videu "ARCHIVE" přibyla nová koncertní verze písně Amulet. K videu "VAMPIRIS NIGHT" videoklip Werewolf (remix). Také jsme opět zpřístupnili naše první demokazety "DEMONIAC" a "HERETIC" s novými obaly.

4. A Vy osobně?
Přes léto se mi doma sešlo zase pár scénářů. Divadelní i filmové. Byl jsem požádán o poskytnutí písně XIII. STOLETÍ režisérem Markem Dobešem do jeho připravovaného celovečerního filmu CHOKINKG HAZARD. Ten scénář je úplně praštěný, ale zaujal mě. Je to něco jako záhada Blair Witch v hodně černém humoru a se zombies.

5. Budete ve filmu také vystupovat?
NÉ!!! Dnes už bych roli nevzal. Myslím že stačí, pokud zde bude prezentována naše muzika.

6. Je o Vás známo, že hodně času věnujete knihám. Co právě teď čtete?
Paměti Leni Riefenstahlové.

7. Jaká nová alba Vás zaujala? Co teď nejvíce posloucháte?
Zúžím to na tři:
LAIBACH - Wat
FIELDS OF THE NEPHILIM - Fallen
EXPLOITED - Fuck System

8. Co mají tato alba společného?
Všechna kladou na posluchače určité nároky. Není to hudba pro blbce. Musíte o tom něco vědět, chtít tu hudbu aktivně poslouchat a proniknout do ní. Důležitý je i textový obsah, který si může i neznalý posluchač odvodit alespoň od názvů skladeb. Je to hodně i o energii, kterou při poslechu vnímáte.
LAIBACH - gotický strojový industrial
EXPLOITED - nekompromisní syrový neopunk
NEPHILIM - to je legenda, představující typický gothic rock

Ty kapely ale mají především společné to, že se pohybují na podobné úrovni hudebního undergroundu a alternativní kultury.

9. A kdy už se konečně dočkáme i nového studiového alba XIII. STOLETÍ? To jistě zajímá všechny fans!

Myslím, že to nějakou dobu ještě potrvá. Pro firmy je důležité, kolik na tom vydělají. Pro nás zase názory a postoje které hudbou zastáváme. A to často nejde dohromady. Pro nás je obsah důležitý a je pravdou, že se naše postoje po krizi a pauze v kapele ujednotily a vytříbily. Myslím, že nás to všechny spojilo a posílilo.
Pro nás je například poslední CD METROPOLIS stále aktuální. Skladby FATHERLAND, METROPOLIS a ABSINTH chápeme jako stěžejní i pro jejich značně kontroverzní texty.

10. Album METROPOLIS má podtitul "gotický horizont pro nové millenium". Jak by jste jej blíže charakterizoval?
Utopická vize stvoření nové civilizace.

11. Proč si nové album nevyrobíte a nevydáte sami?
Byl jsem vždycky zvyklý dělat ve velkém a tohoto luxusu se nemíním vzdát. Vždy jsem dokázal najít kompromis. Je to jen otázka času než najdeme odpovídající vydavatelství. Jsme pak schopni v krátkém období vyprodukovat několik CD, protože na nových projektech stále pracujeme. Přiznávám, že opravdu máme materiál asi na tři desky. XIII. STOLETÍ vydalo slušnou řádku písní, alb, projektů.... a necítíme potřebu nové album uchvátat. Chtěl bych věřit, že i rozrůstající se základna fanoušků to pochopí a po čase nové projekty ocení. Není kam chvátat, je to jen otázka času.

(Rozhovor s Petrem Štěpánem vedli Sharon a Roman)
Photos by: Dragon  |   E-mail skupiny: xiii.info@seznam.cz