Novinky  |   Koncerty  |   Discografie  |   Skupina  |   Rozhovory  |   Fotogalerie  |   Kontakty   ROZHOVOR S PETREM - 20.5.2004      /  Zpět >>

Vaše písně (např. Fatherland, Elizabeth, London after Midnight) jsou na playlistech evropských gotických klubů a odborným tiskem jsou výborně hodnoceny... Jak vnímáte postavení XIII. století tady u nás?

Za ty dlouhé roky existence se nám podařilo vybudovat silnou základnu posluchačů. Přestože je v Čechách gotický rock stále okrajový žánr, tak nás poslouchá mnoho lidí a koncerty jsou vždy událostí. Vidíte zde mladé lidi, rodiče se svými dětmi i padesátileté rockery. To je docela vyjímečné a nás to velmi těší.

Co bylo na začátku vzniku XIII. století jeho hnacím motorem, touhou, cílem?

Být spolu, hrát, mít možnost seberealizace a vyjadřovat pocity o světě ve kterém žijeme. Předkládat vlastní vize a alternativy.

Změnilo se něco za dobu více než desetileté existence?

Ideově rozhodně ne. Skupinou prošlo několik hudebníků a párkrát se obměnilo složení. Neměnnou základnou ale zůstávám já společně a můj bratr Pavel (bicí).

Co považujete na své dosavadní muzikantské cestě za největší úspěch?

To že skupina vydržela tak dlouhou dobu. Realizovala 8 oficiálních alb, upozornila na sebe v zahraničí a nikdo ji již nemůže přehlédnout. To je myslím slušný výkon.

Kterého z vašich dosavadních CD si vy osobně ceníte nejvíc a proč?

Myslím že alba GOTIKA, protože mělo nejtěžší cestu na svět a složitou realizaci.

Kdy a jak vznikalo vaše nové CD Vendetta? Co bylo tím impulsem k tomu, že přišel její čas...?

Vznikalo v pauzách dva roky. Jedním z hlavních impulsů bylo podepsání smlouvy s EMI. Hodně to pomohlo a vše šlo pak velmi rychle.

Změnil se nějak výraz či sound kapely? (máte pocit nějakého vnitřního vývoje)?

Jistě, zvuk kapely se stále obměňuje a to po určitých etapách. Používal se saxofon, pak jen kytary až po syntezátory, živé bicí i automatický bubeník…. Je to různé. Záleží na typu projektu či samotných skladbách. Na tom co jimi chceme vyjádřit. Také se snažíme reagovat na vývoj gotiky ve světě.

Nedávno byl uveden do kin film Chokinkg Hazard, do kterého chtěl původně režisér Marek Dobeš použít vaši hudbu - k té spolupráci nakonec nedošlo? Už jste ten film viděl?

Ke spolupráci došlo, ale píseň, kterou jsem režisérovi poskytl mu nevyhovovala svým textem. Požádal mě o jinou, jenže já už byl v té době plně pohlcen přípravou Vendetty a zkoušením s kapelou a neměl jsem prostě čas. Tak jsme naši spolupráci odložili třeba na další pokračování filmu. Ale zatím jsem jej ještě neviděl.

Rýsuje se nějaká další spolupráce s filmem nebo divadlem?

Ne a patrně bych to ani v současné době nepřijal. XIII. století má teď mnoho aktivit a málo času na jinou činnost.

Co vás na filmu nebo divadle dokáže zaujmout?

Dobrý příběh.

Prostřednictvím příběhů minulosti se vyjadřujete k současnosti... Jaký je váš pocit z dnešní doby?

Dněšní doba dospěla v informační chaos. Už nevíte co je realita a co výmysl. Vše splývá v jednu jedinou monokulturu, kterou diktují celosvětové korporace. Harmonická společnost je předkládána jako snadno dostupný ideál. Stačí být jen tolerantní a zbavit se těch zlých?!? Obávám se, že to neodpovídá celkovému obrazu světa. Média slouží vždy jen určité propagandě a ta má své jasné cíle - podle toho, kdo je vlastní.

Jako součást propagace nového alba říkáte, že "cíl XIII. století je stále stejný - kazit mládež v tom nejlepším slovy smyslu" - jak to myslíte? Provokatérská póza nebo nějaký velmi vyhraněný názor na "dnešní mládež"?

Myslím si, že dnešní mladí lidé myslí téměř všichni stejně, vyznávají stejné - většinou povrchní - hodnoty, které jsou naší zemi i kultuře uměle implantovány. My je chceme svou hudbou "kazit" v tom smyslu, že jim nabízíme a otevíráme i jiné světy a alternativy.

Kontroverzní obal nového CD jste museli obhajovat dokonce i u vedení vydavatelské firmy EMI.. Kdo je autorem návrhu a jak se k celé "kauze" staví?

Autorem návrhu jsem já, ale celá kapela za mnou při výběru titulní fotografie stála. Obhajovačka je celkem běžný proces. My jsme obal chtěli trochu odlišit od těch předcházejících. Nakonec to prošlo.

Natočili jste také s Davidem Beránkem videoklip - jaký byl průběh natáčení a jak jste spokojený s jeho výsledkem? Mohli jste podobu videoklipu ovlivňovat? (je to víc Beránkova vize nebo vaše společná?)

Podobu klipu jsme ovlivňovat mohli, ale nedělali jsme to. Nejsem režisér, tak proč bych měl mluvit do věcí kterým nerozumím. Byla to týmová práce, na které jsme se předem domluvili. Štáb i režisér byli fajn a vážíme si toho, že jsme dostali možnost realizovat nový videoklip. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Rád bych dodal, že klip byl nakonec sestříhán do dvou odlišných verzí.

Jaký máte pocit z dubnového koncertu v brněnském Semilasse?

Skvělý! Dobrý start do nové sezony. Výborné publikum i atmosféra.

Kde budete koncertovat dál a jaké jsou vaše další plány?

Nejbližší koncert je v pátek 7. května v Polné. Ve středu 12. května se uskuteční křest alba na koncertě v pražském Futuru. A plány? Vydržet spolu, vzájemně se tolerovat, mít pořád elán dělat společně muziku a tou muzikou přece jen alespoň trochu - kazit mládež.

Rozhovor denik Noviny Jihlavska
Bara JandovaPhotos by: Dragon  |   E-mail skupiny: xiii.info@seznam.cz