Novinky  |   Koncerty  |   Discografie  |   Skupina  |   Rozhovory  |   Fotogalerie  |   Kontakty   XIII.STOLETÍ se vrací s VENDETTOU      /  Zpět >>

Po tříleté nahrávací pauze dává o sobě znovu vědět legendární jihlavská skupina XIII. století. A to prostřednictvím zbrusu nového alba Vendetta, které vychází 13. dubna u vydavatelského gigantu EMI. "Jde o totální útok na bývalé pozice do médií, na špice hitparád a do uší fanoušků! Ať se zvuk či výraz skupiny jakkoli obmění, cíl XIII. století je stále stejný - kazit mládež v tom nejlepším slova smyslu! Revoluce - to je Vendetta!," vzkazuje lídr skupiny XIII. století Petr Štěpán.

Skupina vznikla v devadesátých letech na troskách punkové skupiny Hrdinové nové fronty. XIII. století se pak stalo kapelou, která svůj úspěch postavila na základech takzvaného gotického rocku. Temné lyrické melodie, texty, tajemno, okultismus, nesporné provokující charizma členů kapely a působivé pódiové show při koncertech - to vše přispělo k velké oblibě XIII. století u fanoušků nejenom v Česku, ale i v zahraničí.

Vydaná alba Amulet, Gotika, Nosferatu, Werewolf, Ztraceni v Karpatech a Metropolis teď skupina obohacuje novým titulem. A to i přes to, že na začátku roku 2001 XIII. století oznámilo ukončení své činnosti. Na jaře loňského roku ale byla kapela zpět v plné síle a s chutí do nové práce. Současné složení XIII. století tvoří: Petr Štěpán zpěv, kytara, klávesy, Pavel Štěpán bicí, Ollie Ryšavá - klávesy, Martin Soukup - basová kytara. Vydání nového titulu je očekáváno s jistým napětím. Skupina totiž slibuje velký návrat XIII. století do třetího tisíciletí. Na desce Vendetta by se podle Petra Štěpána (autora textů snoubit tajemnost středověku s chladem matrixu.

"Hudebně jsme se vrátili k tvrdým a hrubým výrazům. Je to určitě nejtvrdší deska, kterou jsme dosud udělali. Kapela se hodně posunula i ve výrazu. Zařadili jsme hodně prvků počítačového vyjadřování," vysvětluje Štěpán.

Nová deska bude obsahovat celkem dvanáct skladeb, včetně titulní skladby Vendetta, písně Into the Garden of Delight či písně Horizont událostí, která bude pilotním singlem desky a připraven k ní bude i videoklip, který dostal pracovní název Matrix IV.

Poprvé jej budou mít možnost vidět lidé už v pátek 9. dubna na TV "Óčko". Při této příležitosti budou členové skupiny hosty v tomto šedesáti minutovém hudebním pořadu.

Nový videoklip se natáčel poslední březnový víkend v pražském filmovém studiu. Exteriéry pak vznikaly v betonových pilířích strahovského stadionu.

Režijně se nového videoklipu ujal David Beránek, který se podepsal pod videoklipy skupiny Kabát, Divokej Bill, nebo zpěváků Báry Basikové či Miro Žbirky. Beránek je mimo jiné držitelem ceny Českého slavíka za videoklip roku 2003. Při výrobě klipu byla použita řada nejnovějších počítačových technologií. Postupně by měl být vysílán v hitparádě České televize Medůza a na komerčních českých televizních stanicích.

Kontroverzním pro vydavatelskou společnost se stal samotný obal desky. Jeho námět musela skupina obhajovat u vedení firmy EMI. Na několik dní byla kvůli tomu pozastavena i výroba.

Prvním místem, kde si budou mít posluchači možnost poslechnout novinkové album naživo, bude brněnský kulturní dům Semilasso už 15. dubna. Na Vysočině bude XIII. století hrát 7. května v Polné. Oficiální křest alba je naplánován až na 12. května do pražského Futura.


KONTROVERZNÍ OBAL. Fotografii, která tvoří obal nové desky, musela kapela obhajovat u vedení vydavatelské firmy.

KYBERGOTHICKÉ XIII. STOLETÍ. Skupinu XIII. století tvoří Pavel Štěpán, Petr Štěpán, Martin Soukup (zleva) a Ollie Ryšavá (dole uprostřed)

ILONA MUSELOVÁ /8.4. 2004 Kultura a volný čas - VysočinaPhotos by: Dragon  |   E-mail skupiny: xiii.info@seznam.cz