Novinky  |   Koncerty  |   Discografie  |   Skupina  |   Rozhovory  |   Fotogalerie  |   Kontakty   ŠTĚPÁN A SCHREIBEROVÁ SE SEŠLI U ZPOVĚDNICE      /  Zpět >>Náš první společný manželský počin - tak nazývají rocker Petr Štěpán a divadelní herečka Lenka Schreiberová knihu s titulem Zpovědnice, vydanou koncem listopadu v jihlavském Nakladatelství New Dark Division.
Po své Vampírské bibli - Knize Nosferatu (vydané v prvním a v rozšířeném druhém vydání), přichází frontman kapely gotického rocku XIII. století Petr Štěpán se sborníkem své gotické poezie, bizarních povídek, abstraktních vizí, filozoficky laděných zamyšlení a dosud nepublikovaných textů. Jeho "Zpovědnici" uvozuje motto: "Je něco horšího než Ďábel v nás, je to Ďábel těch druhých."

Kniha vznikala v období posledních pěti let, vedle sebe ale přináší Štěpánovy literární texty soudobé
i mnohem starší "ze šuplíku". Naprostou novinkou je v Štěpánově tvorbě psaní povídek, seřazených v samotném závěru knihy."Když jsem knihu kompletoval, říkal jsem si, že by bylo dobré každou
z jejích součástí nějak vizuálně ozvláštnit a doplnit. A protože se mi velice líbí fotografie, které Lenička dělá, byla volba jasná…,"
komentuje Štěpán ilustrační přínos své manželky Lenky Schreiberové, členky hereckého souboru Horáckého divadla.

Při výběru ilustrací podle něho docházelo ke konsensu, oba tvůrci se bez problémů doplňovali. Schreiberová volí jako témata svých černobílých fotografií přírodu, detail nebo polocelek architektury, městskou nebo i industriální krajinu. "Je to jednoduché, chodím - většinou po Vysočině - a fotím na digitál. Takže v knížce lze najít na fotografiích třeba Zbornou, Zaječí skok a další zdejší místa,"popisuje Schreiberová.

Ilustrace pro knihu vybrala autorka ze svého fotoarchivu, nevznikaly cíleně pro konkrétní text. Jejich cílem ostatně není komentovat samotné texty, ale volně dotvářet atmosféru knihy jako celku. "Osobně už jsem byla na obrázky hodně navázaná, a tak jsme raději nechali volbu na grafikovi,"říká Schreiberová.

Některé její fotografie z přírody vznikají i při celosvětové aktivitě nazývané geocaching. "V mém případě je to záležitost evropská. Hledáme i s některými kolegy
z divadla v přírodě poklady,"
usmívá se Schreiberová. Podle souřadnic a nápověd na internertové stránce této hry se body vyhledávají za pomoci mapy a GPS uložené plastové krabičky.
"Někdy v nich člověk najde jen bloček, na který se podepíše, a má radost, že to našel. Jindy jsou to různé drobnosti, které vyměníš, anebo tzv. trackovatelné předměty - třeba mince, které putují po celém světě," popisuje Schreiberová. Takto už našla např. mince
z Brazílie. V knize Zpovědnice je např. fotografie
z byzantského chrámu v Bulharsku, pořízená právě při geocachingu.

Asi nejméně překvapí fanoušky černé gotické poetiky
a tvorby Petra Štěpána jeho zařazené texty, které často inklinují k poloze známé z vystoupení "Třináctky". "Většina z nich se už pro mě transformovala do podoby básně a nejspíš už se nedočkají zhudebnění,"míní Štěpán. Tentokrát se ale v knížce vedle syrových komentářů světa a lidí projevuje i v mnohem lyričtější poloze. Povídky, asi nejpřekvapivější součást knihy, se prý někdy odvíjejí i ze skutečných událostí, jindy jsou fiktivní.

Kniha představuje Štěpána v širším, pro mnohé možná i zajímavějším a komplexnějším pohledu. Může být bližší i těm, pro které je vyhraněná gotická poloha až příliš ortodoxní.
Manželsko-umělecká kooperace Lenky Schreiberové pak dává knize nejen nové kontexty a zajímavější vizuál, ale i nádech jisté jemné pikantnosti a čtenářské radosti z příjemné atmosféry, kterou taková spolupráce dvou lidí na jedné vlně kolem sebe šíří a do knihy se přenáší. Vše pak podtrhuje originální zdařilé řešení obálky z grafické dílny Pavla Nováka.

Knihu Zpovědnice lze získat přes internetové stránky skupiny XIII. století, bude k mání i na jejích koncertech. V Jihlavě byla dána na pulty knihkupectví Jitka či Orbis Pictus.

Autor: Jiří Varhaník, Jihlavské listy 17. prosinec 2010Photos by: Dragon  |   E-mail skupiny: xiii.info@seznam.cz